گزیده ای از اخبار
نوشته شده در تاریخ ۲۷/شهریور/۱۳۹۵ - ۱۲:۵۸ و در حوزه های اجتماعی - ۰ نظر

گران‌فروشی مرغ سه‌ماهه شد

آژانس خبری تهران: بررسی‌ها از بازار محصولات پروتئینی نشان می‌دهد که گران فروشی گوشت مرغ در سطح شهر ادامه دارد

به گزارش آژانس خبری تهران، آخرین بررسی‌ها از بازار گوشت مرغ نشان می‌دهد که قیمت‌ها همچنان بیش از سقف تعیین شده از سوی وزارت جهاد کشاورزی است. 

در سه ماه نخست سال جاری و تا پایان ماه رمضان، گوشت مرغ از با ثبات‌ترین محصولات در بازار مواد غذایی محسوب می‌شد و حتی در مقاطعی قیمت آن روند کاهشی هم پیدا کرد؛ به طوری که هر کیلوگرم گوشت مرغ به طور متوسط 5800 تومان در مغازه‌های سطح شهر عرضه می‌شد اما از اواخر تیر ماه این روند تغییر کرد و قیمت مرغ روند افزایشی به خود گرفت.

با وجود آنکه وزارت جهاد کشاورزی در آخرین اظهارنظرهای خود سقف قیمت را برای گوشت مرغ حداکثر  7200 تومان اعلام و تصریح کرده که فروش بیشتر از آن گران فروشی محسوب می‌شود، بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت گوشت مرغ مانند حدود دو ماه گذشته بیش از این سقف تعیین شده در سطح شهر عرضه می‌شود و طبق آخرین مشاهدات قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ 8100 تومان است. 

بررسی‌هایی که خلاف ادعای مدیرعامل اتحادیه مرغداران را ثابت می‌کند، چراکه وی به تازگی عنوان کرده که قیمت مرغ در بازار ثبات پیدا کرده است. به گفته کمالی سروستانی قیمت گوشت مرغ در بازار ثبات پیدا کرده و در برخی مناطق که با نوسان قیمت همراه است شرکت پشتیبانی امور دام اقدام به عرضه دولتی ذخایر استراتژیک گوشت مرغ منجمد می‌کند.

بر اساس بررسی‌های میدانی، متوسط قیمت برخی اقلام مختلف گوشت مرغ به این شرح است: هر کیلوگرم گوشت مرغ 8100 تومان، سینه جوجه کبابی کیلویی 16 هزار و 600 تومان، جوجه با کتف کیلویی 15 هزار و 400 تومان، سینه مرغ کیلویی 9000 تومان و  ران مرغ کیلویی 8400 تومان. همچنین بال مرغ کیلویی 9100 تومان، کتف کیلویی 10 هزار و 800 تومان، گردن مرغ 4200 تومان و همچنین هر کیلوگرم مرغ سبز به عنوان گران‌ترین نوع مرغ کیلویی 10 هزار و 400 تومان فروخته می‌شود.

به گزارش ایسنا، روند افزایشی قیمت گوشت مرغ از اواخر تیرماه آغاز شده و دلایلی همچون افزایش قیمت خوراک مرغ و افزایش قیمت جوجه یکروزه برای آن مطرح شد که به نظر می‌رشد با توجه به تعادل در بازار خوراک طیور و فراوانی عرضه این موضوعات تاثیری در بازار گوشت مرغ ندارند و طبق اذعان مسئولان وزارت کشاورزی و بر اساس آنالیز قیمتی که این وزارتخانه با توجه به هزینه‌های موجود انجام داده است، فروش گوشت مرغ به قیمت بیش از کیلویی7200 تومان گران فروشی است که باید مسئولان مربوطه از جمله تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت مصرف‌کنندگان با گران فروشان برخورد کنند.

انتهای پیام/

منبع:ایسنا